www.oblatum.pl   |    telefon: 502 740 215   |    email: oblatum@gmail.com

Jesteś tutaj: Miasta Opłatki wigilijne Białystok

Opłatki wigilijne Białystok

Motto stolicy Podlaskiego? „Białystok miastem przyszłości”. Jednak tradycja (jak ta związana z opłatkiem wigilijnym) w Białymstoku wciąż jest żywa

Historia Białegostoku sięga XIV wieku, kiedy to powstała na tych terenach niewielka osada. Przez wzgląd na strategiczne położenie na szlakach handlowych między Litwą a Polską, szybko urosło jego znaczenie (i tak jest do dziś).

Miasto szczyci się multikulturową atmosferą, gdyż stanowiło tygiel rozmaitych grup etnicznych. Te tereny zamieszkiwały w pełnej harmonii społeczności: polska, białoruska, żydowska, rosyjska i litewska.

Jednym z najważniejszych zabytków Białegostoku jest barokowy Pałac Branickich, zbudowany w XVIII wieku i uważany za jeden z najwspanialszych w Polsce. To zasługa m.in. przepięknych ogrodów otaczających tę niesamowitą, olśniewającą przepychem budowlę.

Jak nigdzie indziej, to właśnie tu tradycja miesza się i przeplata z nowoczesnością. Dawne obrzędy nie odchodzą w niepamięć, kultywowane przez migrantów z całego świata.

Gdzie w Białymstoku kupić gotowe zestawy opłatków wigilijnych?

Najlepiej bezpośrednio na stronie Oblatum. Jest to doskonały pomysł także wtedy, jeśli zamierzamy je nabyć do dalszej odsprzedaży np. na rynku.

Jak każde większe miasto i Białystok organizuje tradycyjne jarmarki świąteczne. Karuzele, kolorowe choinki, piękne iluminacje, szopka. W takim otoczeniu ustawiają się handlujący wszystkim tym, co kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Dostaniemy tu wełniane czapki, ręcznie robione bombki, szydełkowe lale czy potrawy pachnące kapustą i grzybami lub korzennie. Wśród tych wspaniałości znajdziemy też najskromniejsze, a jednak najbardziej znaczące symbole zbliżających się świąt - sianko wigilijne i tradycyjny opłatek bożonarodzeniowy.

Chrześcijański obrzęd łamania się opłatkiem wigilijnym, czyli dlaczego Białystok szanuje tradycję

Opłatek to cienki, przaśny chleb wykonany z mąki pszennej i wody, co symbolizować ma prostotę i czystość narodzin Chrystusa.

Przed rozpoczęciem wieczerzy wigilijnej, odłamujemy kawałek opłatka i wymieniamy się nim, składając błogosławieństwa i życzenia na nadchodzący rok. Akt ten symbolizuje przebaczenie, jedność i miłość. Służy jako przypomnienie, by pielęgnować wdzięczność za obecność. Opłatki ułożone na sianku wigilijnym mają znaczenie we wzmacnianiu więzi rodzinnych. Dzielenie się nimi zachęca do otwartej, pozbawionej uprzedzeń komunikacji i pojednania.

Opłatki nie tylko przypominają o narodzinach Chrystusa, ale i „promują” przebaczenie i wzmacniają poczucie wspólnoty. Właśnie dlatego są tak cenione w białostockich domach.

Gdzie kupimy opłatki hurtowo w Białymstoku? Bezpośrednio od producenta opłatków wigilijnych - Oblatum

Jesteśmy niewielką, rodzinną manufakturą, która od prawie wieku wytwarza dla Was opłatki.

Wszystko, co robimy, ma w sobie szacunek dla symboliki, jaką niesie ze sobą przaśny chlebek. Nasze opłatki powstają zgodnie z prawem kanonicznym, na co mamy odpowiednie certyfikaty od biskupa. Wypiekamy je zgodnie z XIX wieczną recepturą, która uwzględnia jedynie dwa składniki – wodę oraz mąkę. Surowców szukamy od najlepszego dostawcy, jakim jest natura. Jak woda to jedynie krystaliczna, a jak mąka to od lokalnego, zaufanego młynarza. Bez ulepszaczy i dodatków. Tak, jak być powinno.

Ręcznie formowane i wypiekane w misternie zdobionych przez grawera matrycach gotowe komplety opłatków wigilijnych, możecie zamówić do Białegostoku już dziś. Pozwólcie nam być z Wami w tym wyjątkowym czasie, gdy miłość i radość wypełnia wszystkie serca.

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez doneta.pl