www.oblatum.pl   |    telefon: 502 740 215   |    email: oblatum@gmail.com

Jesteś tutaj: SKLEP Tradycyjne Zestawy Opłatków

Tradycyjne Zestawy Opłatków

Opłatek wigilijny

Jeśli można o czymś powiedzieć, że łączy ludzi, to zdecydowanie o opłatku wigilijnym, a czas kiedy się nim łamiemy to… 

Czytaj więcej...

Święta Bożego Narodzenia

Są szczególnym czasem w roku, kiedy wszyscy czują się jakby fruwali 3 cm nad ziemią. Dekorujemy domy, czekamy na pierwszy śnieg, rozmyślamy jakie prezenty kupimy swoim bliskim. Im bliżej świąt, tym częściej nucimy pod nosem kolędy, zaczynamy wybierać choinkę, a następnie ją stroić. Gotujemy tradycyjne 12 potraw, sprzątamy cały dom, myślimy o tym, czym w tym roku zaskoczyć gości.

A gdy już zabłyśnie pierwsza gwiazdka

radośni i wystrojeni siadamy do elegancko zastawionego stołu, koniecznie z siankiem pod obrusem, zapalamy świecę i pogrążamy się w modlitwie, często patrząc na puste miejsce przy stole wspominamy kogoś bliskiego… Po modlitwie następuje łamanie się opłatkiem, wszyscy składają sobie szczere życzenia pomyślności,  zdrowia, szczęścia… i dopiero można zasiadać do kolacji. 

Opłatek w wigilie

W całej radosnej otoczce świąt, nie możemy zapominać o małym, skromnym opłatku, który odgrywa kluczową rolę w rodzinnej kolacji. Ma on nawiązywać  do Jezusa który modlił się nad chlebem, a następnie rozdawał go wiernym. Podobnie dzieje się przy naszych stołach, gdy dzielimy się „chlebem” po wspólnej modlitwie. Należy pamiętać, że Boże Narodzenie to przede wszystkim wymiar duchowny, radość z przyjścia na świat Boga. Opłatek jest symbolem jedności i wspólnoty, dlatego tak ważne jest, aby w szczególnym czasie świąt Bożego Narodzenia zażegnać wszelkie spory. 

Tradycja łamania się opłatkiem

Pochodzi już z początków chrześcijaństwa, a samo słowo z łaciny oznacza „dar ofiarny”, dlatego też najważniejszy w dzieleniu się opłatkiem jest jego symboliczny wymiar. Łamiąc się tym białym chlebem przebaczamy (darujemy) sobie winy, jednamy się ze sobą, ofiarujemy swoją miłość i szacunek do bliźniego. Opłatek nawiązuje do najważniejszej modlitwy chrześcijan, w której padają słowa „[…]chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy…”

Gdzie można kupić opłatek wigilijny?

Często tuż przed 24 grudnia do drzwi naszych mieszkań puka kościelny i oferuje kupno opłatka. Zazwyczaj gdy pytamy o cenę słyszymy „co łaska”, jednak nie oszukujmy się, często jest nam wstyd dać 2 zł i sięgamy po banknot co najmniej 10 złotowy. No i kto nie lubi sobie skubnąć opłatka jeszcze przed wigilią? Kupując go w oblatum możesz zamówić tyle ile chcesz i za ile chcesz. Na opakowaniu znajdziesz teksty tradycyjnych kolęd i w końcu dowiesz się jak brzmi druga zwrotka „dzisiaj w Betlejem”.

 Ponadto w oblatum mamy też kolorowe opłatki. Są one przeznaczone dla zwierząt. Kiedyś na wsiach wierzono, że to ustrzeże je przed chorobami, dlatego kolorowy opłatek dodawano im do paszy. Dawniej żółte opłatki były przeznaczone dla krów, a czerwone dla koni. Czy w rzeczywistości opłatek w czymkolwiek pomaga naszym zwierzętom? Na pewno nie szkodzi, ponieważ jest całkowicie bezpieczny, a to na pewno miły wyraz miłości do naszych najmniejszych pupili. Może nawet nam osobiście podziękują ludzkim głosem. 

Kategorie:
Sortuj:
Na stronie:
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez doneta.pl