www.oblatum.pl   |    telefon: 502 740 215   |    email: oblatum@gmail.com

Jesteś tutaj: SKLEP Sianko Wigilijne

Sianko Wigilijne

Przychodzi w roku taki czas, najczęściej na przełomie listopada i grudnia, że zaczynamy nucić pod nosem „Last christmas”. Jesteśmy wtedy dla siebie wyjątkowo życzliwi, a sobie i bliskim wybaczamy wszelkie potknięcia. W sklepowych witrynach pojawiają się świąteczne dekoracje, dzieci piszą listy do św. Mikołaja, a wcześniej starają się być wyjątkowo grzeczne… Mowa oczywiście o Bożym Narodzeniu.

Czytaj więcej...

Przygotowania do Bożego Narodzenia

Jezus zdecydowanie może pochwalić się najhuczniej obchodzonymi urodzinami na świecie. Przygotowania do 25 grudnia zaczynają się już 3 tygodnie wcześniej i nazywamy je adwentem. Mowa tu o zarówno przygotowaniu duchowym jak spowiedź i uczestnictwo w mszach roratnych, jak i przygotowaniu domu, sprzątaniu, gotowaniu itp. 

Tradycje

Boże Narodzenie jest chyba najbardziej bogatym w tradycje świętem w naszym kraju. 

Zaczynając od Świętego Mikołaja, który odwiedza najmłodszych i tym najgrzeczniejszym rozdaje prezenty z uprzednio przeczytanych listów.

Przez choinkę żywą lub sztuczną, w wielu domach tradycyjnie przystrajaną dopiero w Wigilię kolorowymi światełkami i błyszczącymi bombkami.

Po 12 Wigilijnych potraw – oczywiście zgodnie z tradycją musi to być karp, barszcz z uszkami, sałatka jarzynowa...  Sama Wigilia jest tradycją, ale są też nimi śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem, pasterka po kolacji, sianko pod obrusem… No właśnie.

Dlaczego w Wigilię kładzie się sianko pod obrusem?

Jest to bardzo stara tradycja, a wciąż niewielu wie, co ona właściwie symbolizuje. Wigilijne sianko ma nam przypominać o ubóstwie, w jakim narodził się Jezus. W stajence na pewno było dużo wysuszonej trawy, przeznaczonej dla zwierząt, a Maryja – mama Jezusa, wykorzystała ją do wyścielenia żłobka.

 Dawniej na wsiach wierzono, że dzięki sianu pod obrusem, zwierzęta hodowlane będą zdrowe, a gospodarze mieli nadzieję na dobrobyt. Jeszcze wcześniej w kąt pokoju stawiano snop siana, a następnie karmiono nim zwierzęta. Dzisiaj ten zwyczaj wyparła choinka, a jeśli czymś częstujemy mniejszych przyjaciół w Wigilię, to raczej kolorowym opłatkiem. 

Zwyczaje związane z siankiem na Wigilii

W wielu częściach kraju, osoba, pod której talerzem znalazło się sianko, ma szczęście i będzie jej się wiodło w przyszłym roku. Zmodyfikowaną wersją tego zwyczaju jest ciągnięcie ździebeł spod obrusu, kto wyciągnie długie – proste źdźbło, ten może liczyć na dobrobyt. 

Gdzie kupić Wigilijne sianko?

Jeśli chcemy, żeby na naszym stole znalazło się oczyszczone i poświęcone sianko, powinniśmy zakupić w je np. w kancelarii, czy sklepie z dewocjonaliami. Jednak wiąże się to z wysiłkiem włożonym w dotransportowanie się do tych miejsc. No i co, gdy zależy nam na hurtowej ilości sianka, na przykład na firmową Wigilię? Wtedy, jak zawsze w trudnych sytuacjach, z pomocą przychodzi internet. W naszym sklepie za bardzo symboliczną opłatą zamówicie elegancko zapakowane sianko, szczególnie zachęcamy do zakupów w zestawie z opłatkiem, ponieważ to kolejny, nieodłączny element wieczerzy Wigilijnej. 

Kategorie:
Sortuj:
Na stronie:
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez doneta.pl