www.oblatum.pl   |    telefon: 502 740 215   |    email: oblatum@gmail.com

Jesteś tutaj: Miasta Opłatki wigilijne Rzeszów

Opłatki wigilijne Rzeszów

W mieście technologicznych innowacji nie zapomina się o staropolskich tradycjach. W Boże Narodzenie w Rzeszowie układa się opłatki wigilijne na sianku i świętuje „na całego”

Są obrzędy zapomniane (np. trzymanie łyżki przez całą Wigilię czy połaźnicy), są i te pieczołowicie kultywowane z pokolenia na pokolenie. Do drugiej kategorii (nie tylko w Rzeszowie) należą opłatki wigilijne, a dokładniej łamanie się nimi. Oblatum (inna nazwa przaśnego chlebka), to obok choinki, karpia, sianka czy suszu, element którego nie może zabraknąć w żadnym szanującym obyczaje podkarpackim domu.

Boże Narodzenie kochamy nie tylko z powodu świętowania radosnej nowiny, jaką są narodziny Jezusa. To po prostu najbardziej rodzinny czas w roku. Wreszcie możemy „zwolnić”. Na chwilę zapomnieć o problemach i skupić się na tym, co naprawdę ważne – na bliskich i przyjaciołach. W pełni nacieszyć się sobą rozmawiając, kolędując, albo w błogiej ciszy po prostu pobyć ze sobą. Nic tak nie „ładuje baterii” jak atmosfera, którą właśnie przesiąkamy. Smaki, które znamy od dzieciństwa, podane „w sosie” zapachu lasu (grzyby, igliwie), cytrusów, korzennych przypraw i „doprawione” świątecznymi piosenkami i widokiem choinki. Znów wierzymy w dobro i chcemy pomóc wszystkim potrzebującym, bo tak podpowiada nam serce. Serce przepełnione usłyszanymi podczas łamania się tradycyjnym opłatkiem błogosławieństwami i życzeniami.

Dlaczego opłatek jest taki ważny? Jaką symbolikę skrywa? Czy w Rzeszowie gotowe komplety opłatków można potraktować jako pomysł na prezent?

Ciesząc się obecnością bliskich, nie możemy zapomnieć o prawdziwym, radosnym znaczeniu Bożego Narodzenia, czyli święta celebrującego pojawienie się Jezusa. Przypomina nam o tym m.in. skromny opłatek, położony na pachnącym sianku wigilijnym.

To oblatum jednoczy nas tak mocno. Gdy łamiemy się nim i mówimy bliskim błogosławieństwa oraz składamy najszczersze życzenia, czujemy jedność, więź, spokój i radość. Opłatek symbolizuje bowiem chleb powszedni, a zarazem Ciało Chrystusa. Jest znakiem zgody, pojednania, a także wyrazem pragnienia dobra dla innych osób.

Opłatek to wspomnienie pogańskich darów ofiarnych. To pamięć o pierwszych, prześladowanych chrześcijanach, którzy potrzebowali symbolu zjednoczenia i przynależności do wspólnoty. Dlatego kupując go, warto postawić na taki, który wytwarzany jest z miłością i szacunkiem. Pięknie zapakowany, ozdobiony pachnącym siankiem wigilijnym, będzie doskonałym pomysłem na skromny prezent wysłany tym, którzy są daleko od nas. Znakiem naszej za nimi tęsknoty i pamięci. Miłym gestem, a czasem wyciągnięciem ręki „na zgodę”.

Najlepsze zestawy opłatków? W Rzeszowie wiedzą, że tylko z Oblatum

W naszej małej manufakturze mieszczącej się w Wolbromiu połączyliśmy szacunek dla tradycji i prawa kanonicznego ze zrozumieniem, jak magiczna jest symbolika opłatka wigilijnego.

Chcemy być jak najbliżej Was. Dlatego w Oblatum pielęgnujemy rzemieślnicze tradycje i dobre zwyczaje. Produkty kupujemy od lokalnych dostawców, stawiając na doskonałą mąkę i krystalicznie czystą wodę. To z nich ręcznie wyrabiamy ciasto na opłatki, które później umieszczamy w misternie zdobionych matrycach i wypiekamy w piecu.

Jesteśmy wierni recepturze sprzed wieków, w której nie znajdziecie drożdży, soli, oleju, konserwantów. Jedynie zmielone ziarna mąki i czysta esencja życia, czyli woda. W dodatku możemy pochwalić się certyfikatem od biskupa, który potwierdza autentyczność i jakość naszych opłatków wigilijnych (cenionych nie tylko w Rzeszowie), a także poszanowanie dla wierzeń.

Nasze opłatki wigilijne kryją w sobie całą istotę świąt – miłość, pokorę, szacunek wdzięczność. Są uczciwie zrobione i starannie ozdobione. Takie od serca. Najlepsze na święta. Podziel się opłatkiem. Opłatkiem z Oblatum.

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez doneta.pl