Piękna sztuka składania życzeń świątecznych
Nikogo nie trzeba przekonywać, że Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, a życzenia składane wtedy bliskim i znajomym nabierają szczególnego znaczenia. Stają się swoistymi błogosławieństwami, którymi wyrażacie Państwo swoje najczystsze uczucia, takie jak miłość, wdzięczność i prośby o pomyślność. Życzenia mają moc zbliżania ludzi, budowania relacji oraz wnoszenia radości i optymizmu w życie. To szalenie ważne w tych niepewnych czasach.
Składanie życzeń świątecznych to sztuka, która łączy tradycję, serdeczność i kulturę osobistą. Połączone z łamaniem się oplatkiem, rządzą się własnymi zasadami savoir-vivre, które warto znać. Wtedy życzenia będą nie tylko szczere, ale i trafią prosto do serc odbiorców.
Dlaczego dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń jest ważne?
Samo składanie życzeń to ważny element budowania relacji międzyludzkich. Poprzez nie wyrażacie Państwo uczucia, troskę. Pokazujecie bezinteresowne zainteresowanie innymi i wzmacniacie więzi rodzinne, przyjacielskie, zawodowe.
Życzenia świąteczne podczas dzielenia się tradycyjnym oplatkiem bożonarodzeniowym mają szczególne znaczenie, ponieważ niosą ze sobą nadzieję, radość i pozytywną energię na nadchodzący rok. Składając życzenia, warto mieć pod ręką tradycyjne zestawy opłatków, które podkreślą wagę chwili i wspólnotowy charakter Bożego Narodzenia
Etykieta związana ze składaniem życzeń świątecznych przy opłatku.
Najważniejsze zasady składania życzeń, dotyczą stosowania imion i kontaktu wzrokowego. Mówiąc życzenia, patrzcie zawsze w oczy, by podkreślić szczerość słów, jakie wypowiadacie spokojnym, serdecznym tonem głosu. Z bliskimi Wam ludźmi, postawcie też Państwo na delikatny dotyk dłoni. Ten gest zbliża, nadaje chwili intymności i dodaje uroku całej ceremonii błogosławieństw.
Co z życzeniami zawiązanymi z oplatkiem? Wigilijny opłatek symbolizuje jedność i wspólnotę, więc jest idealnym tłem do składania życzeń, wyrażających uczucia i intencje. O czym powinniście Państwo pamiętać, składając życzenia podczas dzielenia się nim? M.in. o:
Personalizacji: unikajcie ogólnikowych, sztucznych formułek i nawiązujcie do konkretnych wydarzeń, cech czy osiągnięć osoby, której składacie życzenia. To forma udowodnienia, że naprawdę Państwu zależy, więc jesteście świadomi życia, jakie wiedzie drugi człowiek.
Formie: życzenia mogą być składane osobiście, telefonicznie, przez SMS, e-mail, na portalach społecznościowych czy przez kartki świąteczne. Osobiste życzenia połączone z łamaniem się opłatkiem wigilijnym są najbardziej emocjonalne, ale kartki świąteczne mają swój niepowtarzalny retro urok. Wystrzegajcie się jedynie zbiorczych życzeń np. na Facebooku. Są one kierowane do wszystkich, a więc do nikogo.
Kontekście (kulturowym i religijnym): pamiętajcie o tym, składając życzenia osobom o innym światopoglądzie czy wyznaniu. Uniwersalne słowa o zdrowiu, szczęściu, pomyślności są bezpiecznym wyborem, jeśli nie jesteście Państwo pewni, jakie błogosławieństwa będą odpowiednie.
Oplatek, a życzenia dla…
Pamiętajcie Państwo, że życzenia powinny być dostosowane do osoby, której je składacie. Inaczej będziecie życzyć bliskim, a inaczej kolegom z pracy czy sąsiadom. Ważne jest, aby słowa były adekwatne do stopnia zażyłości i relacji. Dla bliskich pozwólcie sobie na emocjonalne, serdeczne słowa, natomiast dla dalszych znajomych, kolegów z pracy, etc. zastosujcie neutralne, lecz serdeczne formuły i bardziej formalny ton. Dla kameralnych spotkań rodzinnych idealne będą opłatki małe, które pozwolą na podzielenie się błogosławieństwami w mniejszym gronie, natomiast na większe uroczystości doskonałym wyborem będą zestawy opłatki w różnych rozmiarach, dzięki którym każdy uczestnik poczuje się wyjątkowo.
Życzenia dla rodziny: te błogosławieństwa powinny być bardzo osobiste. Możecie Państwo wspomnieć o wspólnie spędzonych chwilach, wyrazić wdzięczność za wsparcie i miłość.
Życzenia dla przyjaciół: do osób, z którymi dzielicie radości i smutki, mówcie w sposób wesoły, szczery i serdeczny.
Życzenia dla dalszych znajomych: wobec osób, które znacie Państwo słabiej, zachowajcie pewien dystans, jednocześnie starając się być serdecznymi i uprzejmymi.
Życzenia dla współpracowników i kontrahentów: w środowisku zawodowym życzenia muszą być profesjonalne i grzecznościowe. Możecie wyrazić wdzięczność za współpracę i życzyć sukcesów zawodowych, ale unikajcie osobistych tematów.
Pozostałe zasady savoir-vivre przy łamaniu opłatka wigilijnego.
Łamanie się oplatkiem wigilijnym to symboliczny gest pojednania i wyrażenia nadziei na zdrowie, szczęście, miłość, etc. Oto kilka wskazówek, jak składać życzenia w tej wyjątkowej chwili, aby zostały one docenione i zapamiętane. Najlepsze błogosławieństwa to te, które są:
- osobiste i imienne: z akcentami nawiązującymi do relacji z daną osobą. Możecie Państwo nawiązać do przeżyć, planów na przyszłość czy marzeń,
- otwarte: w wyrażaniu uczuć i podziękowaniach za wspólne chwile,
- wdzięczne: za spędzony czas, wsparcie. Podziękujcie za wszystko, co dana osoba dla Państwa zrobiła,
- zwięzłe: w formułowaniu błogosławieństw,
- proste: nie musicie używać wyszukanych słów, aby życzenia były wartościowe. Najprostsze słowa „z serca” są najbardziej wzruszające,
- bezpieczne: unikające tematów kontrowersyjnych, jak polityka czy religia, zwłaszcza jeśli nie jesteście Państwo pewni poglądów osoby, której składacie życzenia. Skupcie się na pozytywnych aspektach i wartościach, które łączą wszystkich ludzi.
Czego życzyć (nie tylko) na święta Bożego Narodzenia?
Nawet jeśli życzenia są formułowane zgodnie z pewnymi schematami, warto dodać coś osobistego, co pokaże, że naprawdę myślicie o odbiorcy. Jakie błogosławieństwa są zawsze na miejscu? Te dotyczące:
Zdrowia: to najważniejszy element życia, dlatego są zawsze na miejscu. Możecie życzyć Państwo dobrego fizycznego, ale również psychicznego.
Szczęścia: uniwersalny sposób na przekazanie pozytywnej energii. Mogą obejmować życzenia sukcesów zawodowych, osobistych, radości i chwil pełnych uśmiechu.
Miłości i zrozumienia: możecie życzyć ciepłych relacji rodzinnych, miłości w związku oraz zrozumienia i wsparcia w trudnych chwilach.
Spokoju: spokój i harmonia są nieocenione. Życzcie sobie nawzajem chwili wytchnienia, spokoju ducha w życiu zawodowym i osobistym.
Spełniania marzeń: Boże Narodzenie to też czas refleksji nad przyszłością. Życzenia realizacji planów to piękny sposób na okazanie wsparcia i otuchy.
Znajomość zasad i umiejętność dostosowania życzeń opłatkowych do sytuacji i osób to klucz do formułowania pięknych, szczerych i odpowiednich błogosławieństw. Niezależnie od formy, w jakiej je Państwo składacie, najważniejsze jest, aby były wyrażone z serca i pełne pozytywnej energii. Dzięki temu sprawicie radość bliskim i znajomym oraz wzmocnicie relacje, co jest najcenniejszym darem, jaki możecie dać drugiej osobie. Dzięki temu czas świąt będzie jeszcze bardziej magiczny i pełen ciepła.