www.oblatum.pl   |    telefon: 502 740 215   |    email: oblatum@gmail.com

Jesteś tutaj: Blog Opłatek i sianko pod obrusem – staropolska, piękna tradycja

Opłatek i sianko pod obrusem – staropolska, piękna tradycja

Bez wątpienia można uznać bożonarodzeniową noc, za najbardziej wyjątkową w roku. Mimo, że w chrześcijańskim kościele Wielkanoc ma większą wartość, to nic nie odbierze klimatu i uroku, rodzinnie spędzonej Wigilii. Nawet brak śniegu nie jest w stanie zniechęcić i zepsuć humorów. Nic nie przeszkadza w donośnym śpiewaniu kolęd i udaniu się na pasterkę o północy. 

Święta Bożego Narodzenia są czasem, który szczególnie zbliża do siebie ludzi. Odwiedzają się rodziny nawet z najdalszych zakamarków Polski czy świata. Specjalnie po to, aby razem spędzić ten wyjątkowy i uroczysty czas. Boże Narodzenie to w Polsce okres obfity w tradycje, zwyczaje, przesądy. Jesteśmy narodem, który pięknie pielęgnuje starodawne zwyczaje. 

Dwanaście potraw na wigilijnym stole

Jest pierwszą z wielu tradycji. W dawnych czasach ilość spożywanych potraw miała być nieparzysta. W zależności od majętności gospodarza było to siedem, dziewięć lub jedenaście dań. Współczesna forma to dwanaście dań, symbolizująca  dwunastu apostołów, którzy zasiedli z Jezusem do ostatniej wieczerzy. 

Sianko wigilijne

To jedna z najbardziej tajemniczych i najczęściej kultywowanych tradycji. Jej zadaniem jest przypominanie o ubóstwie, w jakim przyszedł na świat Syn Boży. Biały obrus na wigilijnym sianku ma symbolizować czystość Maryi. Kiedyś wierzono, że te kilka suchych ździebeł trawy, ma przynieść gospodarstwu dobrobyt. Tradycyjne sianko wigilijne, które kładziemy pod obrus, można najczęściej kupić w kancelarii parafialnej wraz z opłatkiem wigilijnym. 

Jeśli jednak nie jest Wam tam po drodze albo potrzebujecie większej ilości opłatków, gdyż pragniecie rozdać je wraz z siankiem pracownikom na firmowej wigilii, to zapraszamy do Oblatum. Cena sianka wigilijnego nie przekracza u nas 2 zł. 

Puste nakrycie przy wigilijnym stole

Ile osób tyle skojarzeń. Gdy jesteście po utracie bliskiej osoby, to właśnie najczęściej o niej myślicie, patrząc na puste nakrycie. Wspominając czule. 

Inni uważają, że ta tradycja ma symbolizować miejsce przy stole dla Jezusa - tym samym pokazując pragnienie ugoszczenia go w sercach. 

Najczęstsze skojarzenie z pustym miejscem przy stole, odnosi się w kontekście przyjęcia niespodziewanego gościa. Którąkolwiek wersje obierzecie, każda z nich niesie piękne przesłanie – oczekiwania, ciepłych myśli, tęsknoty.

Ubieranie choinki

Dzisiaj powszechne, a kultywowane dopiero od końca XIX wieku. Ta tradycja przywędrowała do nas zza zachodniej granicy - od niemieckich sąsiadów.

Początkowo choinkę ubierano tylko w bogatych domach, równo w Wigilię. W biedniejszych gospodarstwach, drzewko zastępował snopek siana. Dzisiaj mało kto potrafi wyobrazić sobie święta bez choinki. Niektórzy odchodzą od niej ze względu na praktyczność, np. posiadanie w domu zwierząt czy uczących się chodzić dzieci. Jednak nawet w takich domach, znajdziemy choinki miniaturki lub ich kreatywne odpowiedniki. 

Sama choinka to iglaste drzewko - najczęściej sosna, świerk lub jodła. Ma za zadanie symbolizować nadzieję, życie, płodność i siły witalne. Już w Biblii w księdze Izajasza,  możecie przeczytać o drzewku, na ozdobę świętobliwości. Znaczenie mają także dekoracje, którymi choinka jest przystrajana:

  • światełka (dawniej świeczki, dzisiaj sznur lampek), oznaczają narodziny Syna Bożego. Mają chronić dom przed złymi mocami i wskazywać właściwą drogę,
  • bombki (a dawniej jabłka, które przypominają je kształtem), są symbolem zdrowia. Niegdyś choinkę zdobiły nie tylko jabłka, ale też orzechy. Te miały symbolizować siłę, dobrobyt i udane pożycie małżeńskie, 
  • łańcuchy są oznaką silnych rodzinnych więzi, które mają być nierozerwalne, 
  • wiszące na drzewku aniołki, miały (podobnie jak lampki), ochraniać dom i roztaczać opiekę nad jego mieszkańcami.

Dzielenie się opłatkiem

Jest jedną z najważniejszych tradycji Świąt Bożego Narodzenia. To ono wraz z choinką jest najmocniejszym symbolem świąt. 

Następuje na samym początku kolacji wigilijnej, tuż po odmówieniu modlitwy. Nawiązuje do Jezusa, łamiącego chleb pomiędzy swoich uczniów i do modlitwy, której ich potem nauczył: „[…] chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj […]”

W trakcie łamania się białym „chlebem”, domownicy składają sobie życzenia zdrowia i pomyślności (a także inne, bardzo indywidualne i wyjątkowe). Opłatek jest symbolem przebaczania sobie nawzajem win i jednoczenia się. 

Tak naprawdę dzieląc się między sobą opłatkiem bożonarodzeniowym, dzielimy się swoją życzliwością, miłością, przebaczeniem i troską o drugą osobę. Ma on też za zadanie poniekąd zmusić skłóconych do zażegnania sporu, ponieważ gdy się na kogoś gniewamy, nie siadamy z nim do jednego stołu. Chleb jest tak bardzo podstawowym dobrem w świecie materialnym jak miłość w świecie duchowym. Nie może go zabraknąć. 

Poczęstowanie opłatkiem świątecznym czworonożnych przyjaciół, miało chronić ich od chorób. Żółte opłatki dodawano do paszy krowom, a czerwone koniom. 

Dzielenie się opłatkiem jest typowo polską tradycją. Może mieć to związek z naszą słynną gościnnością. Dawne zdanie o Polakach mówiło, że podzieliliby się ostatnim kawałkiem chleba.

W Oblatum kupicie Wigilijne opłatki w ilościach hurtowych i detalicznych. Zachęcamy też do zapoznania się z ofertą sklepu, gdzie znajdziecie wigilijne świeczki, kartki bożonarodzeniowe, sianko, hostie i komunikanty. Zapraszamy do zakupów.  

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez doneta.pl